Arborystyka, wspinaczka górska - kilka ciekawych informacji

w których warunki do przetrwania są naprawdę bardzo trudne. Wyprawa na przykład w Himalaje wymaga nie tylko odpowiedniej kondycji fizycznej, nad którą trzeba pracować nawet wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem, ale również og

Arborystyka, wspinaczka górska - kilka ciekawych informacji

Sporty wysokogórskie

Do jednych z najbardziej niebezpiecznych sportów należy wspinaczka wysokogórska. Wiele osób zafascynowanych tym sportem decyduje się na wyjazd w bardzo wysokie góry, w których warunki do przetrwania są naprawdę bardzo trudne. Wyprawa na przykład w Himalaje wymaga nie tylko odpowiedniej kondycji fizycznej, nad którą trzeba pracować nawet wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem, ale również ogromnych nakładów finansowych. Już sam sprzęt wspinaczkowy pozwalający na przykład na wspinanie się po wręcz pionowych ścianach musi być bardzo porządny, ponieważ jest to kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom takiej wyprawy.


Czy na wspinaczkę warto wybrać się samemu?

Wiele osób wybiera się na wspinaczkę samodzielnie i często kończy się to dość źle. Nigdy nie możemy być pewni co przydarzy się w górach, czy sprzęt nas nie zawiedzie oraz czy nie będziemy potrzebowali pomocy, dlatego na wspinaczkę zawsze warto zabrać ze sobą inną osobę, która będzie nas asekurować i zareaguje, jeśli będziemy w niebezpieczeństwie. Nie warto ryzykować samotnej wyprawy, ponieważ takie przypadki często kończą się w nieprzewidziany sposób. Najważniejsze jest, byśmy odpowiednio dbali o nasze bezpieczeństwo, a do tego konieczna będzie osoba towarzysząca, która będzie nas wspierać i w razie konieczności wkroczy do akcji. Lepiej być dobrze przygotowanym.


Kwestia ryzyka

W powszechnym (chociaż błędnym) mniemaniu, największe ryzyko we wspinaczce związane jest z ekspozycją. W rzeczywistości, ekspozycja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż wspinacze zabezpieczają się przed skutkami potencjalnego odpadnięcia za pomocą asekuracji (o ile nie zdecydują się na wspinanie bez jej użycia).

Faktyczny poziom ryzyka zależy głównie od rodzaju uprawianej działalności oraz umiejętności wspinacza. Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie, o ile nie popełni się jakiegoś poważnego błędu. W górach, zwłaszcza wyższych, zagrożenia obiektywne w postaci nagłych zmian pogody, lawin kamiennych, śnieżnych czy lodowych sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe.

Ponadto, ryzyko przy wspinaniu z asekuracją zależne jest też od jej charakteru ? użycie stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity i ringi ? znacznie je zmniejsza, gdyż wytrzymałość każdego prawidłowo utworzonego punktu wynosi ponad 20 kN (~2t). Natomiast wspinanie się na własnej asekuracji, z użyciem m.in. haków i kości, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż nie wszędzie daje się odpowiednio osadzić asekurację i ryzyko wypadnięcia punktu asekuracyjnego jest znaczne.

Najistotniejsza różnica w niebezpieczeństwie pomiędzy wspinaczką a innymi dziedzinami działalności ludzkiej leży nie w wielkości zagrożenia wypadkiem, ale w jego najczęściej bardzo poważnych, często terminalnych, konsekwencjach. Co więcej, w razie wypadku lub załamania pogody w górach zarówno zespół, jak i samotny wspinacz, jest w większym stopniu zdany sam na siebie ? względnie na długotrwałe oczekiwanie na akcję ratowniczą, najbliżsi ludzie mogą się bowiem znajdować w znacznym oddaleniu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Ryzyko



© 2019 http://informacje365.eu/