Budowa i maszyny

owy, jak i osób przechodzących obok takiego placu budowy. Dlatego budowlańcy zakładają różne kaski i ochraniacze, a pobliscy mieszkańcy nie są puszczani w pobliże placu budowy. Oprócz tego zabezpieczane są same maszyny budowlane.

Budowa i maszyny

Zabezpieczenie maszyn budowlanych

Każdy plac budowy musi być bardzo dobrze zabezpieczony. Dzieje się tak dlatego, że trzeba dbać o bezpieczeństwo zarówno osób pracujących na placu budowy, jak i osób przechodzących obok takiego placu budowy. Dlatego budowlańcy zakładają różne kaski i ochraniacze, a pobliscy mieszkańcy nie są puszczani w pobliże placu budowy. Oprócz tego zabezpieczane są same maszyny budowlane. Muszą one być chronione przez zalaniem czy przed działaniem zbyt silnych promieni słonecznych. Poza tym odpowiednio zabezpieczane są prace naprawcze przeprowadzane przy maszynach budowlanych. Trzeba przecież pamiętać, że każda maszyna budowlana może ulegać awarii, dlatego na placu budowy znajdują się różne części do maszyn budowlanych. Muszą być one chronione przed ewentualną kradzieżą.


Montaż dachu

Podczas budowy nowego domu wykonywane są różne prace wysokowościowe. W zakres tego rodzaju prac wchodzi osadzanie dachu na budynku. Wiadomo, że dach jest bardzo ważnym elementem każdego domu i musi być on w pełni szczelny, żeby mieszkańcy domu mogli spokojnie z niego korzystać. Oprócz tego maszyny wysokowościowe wykorzystywane są do zakładania i mycia okien położonych na najwyższych partiach budynku oraz do nakładania i czyszczenia elewacji. Sprawność działania takich maszyn uzależniona jest od tego, czy będą one wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem oraz od tego, czy będą posiadały sprawne części. Dlatego na placu budowy przechowywane są części do maszyn wysokowościowych. Poza tym trzeba zawsze dbać o bezpieczeństwo osób wykonujących prace wysokowościowe.


Czynności zmienne

Wydajność spycharki

Wydajność zależna jest od technologii pracy, wymiarów lemiesza, mocy ciągnika, rodzaju gruntu i pochylenia terenu oraz siły naporu spycharki. Czynnikiem decydującym jest cykl pracy.
Cykl pracy spycharki

Cykl pracy spycharki składa się z czynności stałych i zmiennych, czas jego trwania jest równy: T c = T s t + T z m \displaystyle T_c=T_st+T_zm \displaystyle T_c=T_st+T_zm

Czynności stałe T s t = 2 ( t 1 + t 2 + t 3 ) \displaystyle T_st=2\left(t_1+t_2+t_3\right) \displaystyle T_st=2\left(t_1+t_2+t_3\right)min
zmiany biegów (t1 ? przeciętnie 5s)
zmiany kierunku jazdy (t2 ? przeciętnie 10s)
podnoszenie i opuszczanie lemiesza (t3 ? przeciętnie 4-5s)
Czynności zmienne
odspajanie gruntu i nagarnianie urobku
przemieszczanie urobku
jazda powrotna

Ogólny wzór czasu trwania czynności zmiennych:

T z m = 60 1000 ( l n v j + l ? l n v 1 + l v 2 ) \displaystyle T_zm=\frac 601000\left(\frac l_nv_j+\frac l-l_nv_1+\frac lv_2\right) \displaystyle T_zm=\frac 601000\left(\frac l_nv_j+\frac l-l_nv_1+\frac lv_2\right)

gdzie:

ln ? długość odcinka na którym grunt jest odspajany m
l ? droga jazdy w jednym kierunku
vj ? prędkość jazdy w fazie odspajania km/h
v1 ? prędkość przy przemieszczaniu urobku
v2 ? prędkość podczas powrotu

Efektywny czas pracy
Współczynnik efektywnego wykorzystania czasu pracy jest stosunkiem przepracowanych przeciętnie minut w ciągu godziny (Tn) do czasu rzeczywistego: kc = Tn/60 W normalnych warunkach przyjmuje się do kalkulacji kc = 0,80

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Spycharka



© 2019 http://informacje365.eu/